Get Adobe Flash player
Start MEMORIAŁ KLEMENSA KORTALLI SP2BE - wyniki zawodów

MEMORIAŁ KLEMENSA KORTALLI SP2BE - wyniki zawodów

Witamy Uczestników Memoriału Klemensa Kortalli SP2BE, w załączniku wyniki 2013, poniżej kilka uwag na temat logów, które nasunęły się podczas obliczania. W tym roku zdarzyło się, że wiele z nich było z błędami, które prawdopodobnie wynikały z pośpiechu, a może braku umiejętności w obsłudze programów logujących.

 

1. Nagłówek pole znaku(CALLSIGN), należy pamiętać aby został wypełniony, w przeciwnymwypadku program(crosschecker) nie będzie „widział” pliku, log nie zostanie obrobiony.

 

2. Kategoria, należy wpisać zgodnie z wykazem zawartym w regulaminie, brak lub inna nazwaspowoduje, że generowanie listy uczestników będzie błędne.

3. Wymiana raportów, należy zwrócić baczną uwagę na tworzenie buforów nadawanych, wszczególności tyczy to raportu nadawanego, złe odznaczenie powoduje, że raport zapisany wbuforze i zapisany w programie logującym, ma zupełnie inną wartość np. nadany 59 BE, zapisany 59 BE 001, taka łączność nie może być zaliczona.

4. Konsekwencja w zapisywaniu znaków, jeżeli używamy kilku(contestowe) zwróćmy uwagę abyw nagłówku i buforach był ten sam, bo w nagłówku np. SN0XX w wykazie QSO SP0XXX jest tobłąd.

5. Tworzenie i podgląd pliku cabrillo, należy pamiętać, że wygenerowanie pliku to nie koniec, a dopiero początek tworzenia logu!!! Po utworzeniu np. sp0xxx.cbr lub sp0xxx.txt, należy plik OTWORZYĆ! Jeżeli jeszcze tego nie robiliście, to po prostu „kliknąć” na plik(jeden raz), następnie prawy przycisk na myszy, to da opcje do wyboru, wybieramy „otwórz za pomocą notatnika”, jeżeli program zapyta się, czy te pliki zawsze otwierać tym programem, zaznaczyć „tak” i w przyszłości będzie łatwiej. Teraz dopiero jak to niektórzy mówią, zobaczysz coś „spieprzył”(hi), a zapewniamy jest co …. ! Sprawdzamy:

- w nagłówku czy log jest właśnie za ten contest

- czy znak jest właściwy- czy zadeklarowana kategoria zgodna z logiem

- czy podaliśmy adres email, to jest droga, dzięki której wyniki(i ten tekst) masz w swojejpoczcie- podany adres dla korespondencji, to tu dotrze wyróżnienie i od ciebie zależy czy bezkłopotów.

- teraz najważniejsze, logowanie QSO, zwróć uwagę, że log ma bardzo specyficzną strukturę,która umożliwia korzystanie z programów obrabiających, istotne są treści, ale i spacje międzynimi, linia ma swoją logikę i przestrzegając jej utworzysz plik z którego będzie się cieszyć każda komisja np.QSO: 3500 CW 2013-05-12 0501 SP2XXX 599 01 SP0XXX 599 BEEND-OF-LOG:

Pierwszy znak to stacja logująca, drugi korespondent. Jeżeli macie pewność, że wszystko co powyżej jest OK, to sprawdźcie czy dane QSO są właściwie zapisane, bo SB0BE na CW nie da 10 punktów, tak samo SP3PTU do sukcesów raczej trudno zaliczyć, wszystko jest możliwe do poprawienia, warunek jest jeden, trzeba log przed wysłaniem przeczytać, w innym przypadku, niekiedy dobry rezultat, przegrywa się napoziomie logu, a to BOLI!! W ten sposób wygenerowany i obrobiony log będzie „balsamem” dla komisji i znakomicie widziany przy obróbce, zwróćcie uwagę na kolejną linię, jest to informacja o zakończeniu logu bez tego program będzie „wariował”. Zapewniamy was, że nie jest to trudne, niekiedy dobrze jest przed zawodami „potrenować” tworzenie pliku, to nie niesie za sobą konsekwencji, a podnosi prestiż operatora w oczach komisji, niezależnie od tego, jakich zawodów to tyczy (łącznie z takimi „hitami” jak CQWW,WPX, IARU)

6. Do nasłuchowców, wszystko co powyżej, plus jeden punkt, jeżeli regulamin mówi, że znak może być tylko raz wykazany w dzienniku tą samą emisją, zamiana SP0XX/SN0XXX, na SN0XXX/SP0XX jest nadużyciem i odstępstwem od regulaminu i takie nasłuchy są wykreślanez logu. Oczywiście te uwagi nie są kierowane do wszystkich uczestników, ponieważ „starzy wyjadacze” (hi) wiedzą dokładnie o co chodzi, nasze zawody traktujemy jako spotkanie PRZYJACIÓŁ, więc prosimy traktujcie powyższe uwagi jako płynące z przyjaźni, a nie z próby pokazania czegoś co jest nam obce. PozdrawiamyVy 73! Komisja Zawodów tutak wyniki zawodów 

Galeria zdjęć

Propagacja radiowa