Get Adobe Flash player
Start APRS

Co to jest APRS?

APRS jest krótkofalarskim systemem pozwalającym na aktualne przekazywanie pozycji stacji ruchomych oraz obiektów stałych za pomocą krótkich raportów packetowych skierowanych do wszystkich pozostałych stacji. W zależności od potrzeby, wysyłają oprócz pozycji, również wiele innych informacji, jak na przykład dane pogodowe, czy raporty danych telemetrycznych takich jak prędkość stacji, kierunek poruszania się, ale również stan baterii urządzenia i wiele innych. Dzięki temu każda ze stacji na własnym monitorze może obserwować bieżący rozwój wydarzeń. Charakterystycznym elementem systemu jest powiązanie stacji ruchomych z urządzeniami GPS zapewniającymi precyzję raportów.

Autorem APRS jest amerykański krótkofalowiec Bob Bruninga, WB4APR, a prace nad systemem były prowadzone już od końca lat siedemdziesiątych, jednak APRS został przyjęty jako nowy standard amatorskiego packet radio podczas konferencji TAPR/ARRL w roku 1992. W Polsce pierwsze próby wysyłania raportów w tym standardzie pojawiają się pod koniec lat dziewięćdziesiątych.  Natomiast pierwsze elementy sieci APRS w postaci przekaźników i bramek powstają w roku 2002.

Aktywność APRS w Twojej okolicy możesz sprawdzić włączając radio na częstotliwości 144.800 MHz, a  kiedy podłączysz również  modem TNC i komputer zoprogramowanie i mapą, to zobaczysz na monitorze raporty zawierające pozycje, ruch obiektów i inne dane. Taką bramkę wkrótce uruchomimy w Grudziądzu. Ramki APRS można również wysyłać przez Internet, a stację i obiekty APRS można obserwować na stronie www.aprs.fi.